top of page
Szukaj

Świat psiego nosa - nosework


Pies trenujący

Poszukiwanie zapachów zajęcie dla psów policyjnych. To także sport kynologiczny, który możesz praktykować z twoim pupilem. Nosework, to doskonały sposób na wykorzystanie naturalnych zdolności psiego nosa do odkrywania ukrytych zapachów, takich jak cynamon, pomarańcza czy goździk. Sport ten jest dostępny dla psów w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności fizycznej.

Oto, co musisz wiedzieć, aby zacząć swoją przygodę z noseworkiem.


Węch psa jest znacznie potężniejszy niż nasz - psy są w stanie wyodrębniać znacznie więcej zapachów niż my widzimy kolory. Dzięki temu psy potrafią rozpoznać poszczególne składniki zapachowe oddzielnie, co oznacza, że jeśli czujemy zapach jakiegoś dania, nasi czworonożni przyjaciele wyczuwają zapach wszystkich poszczególnych składników oddzielnie. Niezwykłe zdolności nosa psa pozwalają mu węszyć niezależnie od oddychania, co pozwala im na stałe analizowanie pochwyconych zapachów, nawet podczas wydechu.


W noseworku psy poszukują trzech konkretnych zapachów: cynamonu, pomarańczy i goździka. Próbki zapachowe można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy to używanie olejków eterycznych.

Drugi sposób to użycie naturalnych próbek zapachowych, takich jak kawałek kory cynamonu, goździka czy suszona skórka pomarańczy.


W noseworku istnieje podział na klasy i kategorie, które określają poziom trudności przeszukiwań. Klasy są podzielone na różne stopnie trudności, a kategorie na różne rodzaje przeszukań.

Najłatwiejszą klasą jest "zerówka" (klasa 0), która jest idealna dla początkujących. To w niej psy oraz zawodnicy rozpoczynają swoją przygodę z noseworkiem. Następnie można awansować do klas 1, 2 i 3, zwiększając stopień trudności przeszukań.

Kategorie określają rodzaj przeszukań. Pierwszą kategorią są przedmioty, takie jak metalowe puszki, plastikowe pudełka czy inne przedmioty ustawione na ringu. Drugą kategorią są pomieszczenia, które zależnie od klasy mogą być pojedynczym pomieszczeniem lub kilkoma, w których ukryte są próbki zapachowe. Trzecią kategorią jest teren, gdzie mamy wyznaczony obszar na zewnątrz, na którym znajduje się próbka. Czwarta kategoria to pojazdy, takie jak hulajnogi, samochody czy traktory, gdzie próbka zawsze ukryta jest na zewnętrznej części pojazdu.


Jeśli chcesz rozpocząć treningi noseworku, możesz to zrobić samodzielnie w domu lub z pomocą trenera. Jeśli jesteś początkujący, kursy noseworku w naszym ośrodku są doskonałym sposobem na naukę podstaw, w naszej ofercie mamy również kursy online, dla tych co chcą rozpocząć treningi samodzielnie. Natomiast jeśli jesteś juz noseworkowym wyjadaczem, również zapraszamy :) zawsze jest coś do poprawy.


Zaczynajcie swoją przygodę z noseworkiem już dziś!

16 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page